Do czego służy dekadron?

Wynik: 5/5 ( 15 głosów )

Deksametazon stosuje się w leczeniu stanów takich jak zapalenie stawów , zaburzenia krwi/hormonów, reakcje alergiczne, choroby skóry, problemy z oczami, problemy z oddychaniem, zaburzenia jelit, nowotwory i zaburzenia układu odpornościowego. Jest również stosowany jako test na zaburzenia nadnerczy (zespół Cushinga).

Czy Decadron jest silnym sterydem?

Deksametazon działa długo i jest uważany za silny lub silny steryd . Jest 25 razy silniejszy niż hydrokortyzon. Początkowa dawka deksametazonu może wahać się od 0,75 do 9 mg dziennie, w zależności od leczonego stanu.

Jaki jest lek stosowany w leczeniu Decadron?

Łagodzi stany zapalne (obrzęk, ciepło, zaczerwienienie i ból) i jest stosowany w leczeniu niektórych postaci zapalenia stawów; zaburzenia skóry, krwi, nerek, oczu, tarczycy i jelit (np. zapalenie okrężnicy); ciężkie alergie; i astma. Deksametazon jest również stosowany w leczeniu niektórych rodzajów raka.

Jak się czujesz Decadron?

Skutki uboczne Może wystąpić rozstrój żołądka, ból głowy, zawroty głowy, zmiany miesiączkowe, problemy ze snem , zwiększony apetyt, przyrost masy ciała lub ból/zaczerwienienie/obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się lub nasila, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Czy Decadron jest zastrzykiem sterydowym?

Decadron (deksametazon (wtrysk)) Dostępnych jest wiele marek i form deksametazonu. Nie wszystkie marki są wymienione w tej ulotce. Deksametazon jest sterydem , który zapobiega uwalnianiu się w organizmie substancji wywołujących stany zapalne.

deksametazon/dekadron; Jak to działa i jak może być pomocne w przypadku COVID-19?

Znaleziono 33 powiązane pytania

Jaki jest efekt uboczny Decadron?

Może wystąpić rozstrój żołądka, ból głowy, zawroty głowy, zmiany miesiączkowe, problemy ze snem, zwiększony apetyt, przyrost masy ciała lub ból/zaczerwienienie/obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się lub nasila, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Jak często można otrzymywać zastrzyki Decadron?

Częstotliwość iniekcji zwykle waha się od raz na 3 do 5 dni do raz na 2 do 3 tygodni . Częste wstrzyknięcia dostawowe mogą spowodować uszkodzenie tkanki stawowej.

Jak silny jest Decadron?

Tabletki Decadron są dostępne w dawkach 0,5, 0,75, 1, 1,5, 2, 4 i 6 mg . Początkowa dawka dla Decadron waha się od . 75 do 9 mg dziennie w zależności od leczonej choroby.

Czy Decadron można podawać doustnie?

Wstęp: Preparat deksametazonu do wstrzykiwań podawano doustnie w leczeniu astmy i zadu dziecięcego.

Czy Decadron powoduje częste oddawanie moczu?

Należy natychmiast porozmawiać z lekarzem, jeśli podczas stosowania tego leku wystąpi więcej niż jeden z tych objawów: niewyraźne widzenie, zawroty głowy lub omdlenia, szybkie, nieregularne lub łomotanie serca, zwiększone pragnienie lub oddawanie moczu, drażliwość lub niezwykłe zmęczenie lub osłabienie .

Czy Decadron sprawia, że ​​jesteś drażliwy?

Następujące działania niepożądane Decadron są częste (występują u ponad 30%) u pacjentów przyjmujących Decadron: Zwiększony apetyt . Drażliwość . trudności ze snem (bezsenność)

Czy Decadron powoduje przyrost masy ciała?

Efekty nastroju, takie jak pobudzenie, niepokój i drażliwość; rozmazany obraz; zmiana częstości akcji serca; obrzęk kończyn (obrzęk lub zatrzymanie sodu i wody); zwiększony apetyt i przyrost masy ciała ; i trudności z koncentracją są najczęstszymi skutkami ubocznymi.

Czy Decadron jest używany do Covid?

Deksametazon został wyróżniony jako skuteczny lek przeciwko ciężkiej chorobie koronawirusowej 2019 (COVID-19) od wczesnych stadiów pandemii, ponieważ jest silniejszy i ma dłuższy okres półtrwania w osoczu niż endogenny kortyzol glikokortykoidowy.

Jak podaje się Decadron?

Deksametazon 3,3 mg/ml roztwór do wstrzykiwań można podawać domięśniowo, dostawowo lub bezpośrednio dożylnie, w infuzji dożylnej lub naciekanie tkanek miękkich . Podawanie dożylne i domięśniowe: IM lub IV dawka deksametazonu jest zmienna, w zależności od leczonego stanu.

Czy możesz wziąć leki do wstrzykiwania doustnie?

Aby podać lek do wstrzykiwań doustnie, można go rozcieńczyć w strzykawce lub wymieszać z napojem . Nabrać część napoju z kubka na lek do strzykawki z lekiem i podać dziecku.

Czy doustny deksametazon jest równoważny IV?

Wnioski. Biodostępność deksametazonu podawanego doustnie u pacjentów hospitalizowanych z powodu zapalenia płuc jest wystarczająca. To sprawia, że ​​doustny deksametazon jest odpowiednią alternatywą dla podawania dożylnego u tych pacjentów.

Który jest silniejszy Decadron czy prednison?

Deksametazon jest długo działającym glikokortykosteroidem o okresie półtrwania od 36 do 72 godzin i jest 6 razy silniejszy niż prednizon. Prednizon działa krócej, z okresem półtrwania od 18 do 36 godzin.

Jak szybko działa wtrysk Decadron?

Odpowiedź zwykle obserwuje się w ciągu 12 do 24 godzin , a dawkę można zmniejszyć po dwóch do czterech dniach i stopniowo odstawić w ciągu pięciu do siedmiu dni.

Czy Decadron sprawia, że ​​się pocisz?

Dermatologiczne. Trądzik, alergiczne zapalenie skóry, suchość łuszcząca się skóry, wybroczyny i wybroczyny, rumień, zaburzenia gojenia się ran, zwiększone pocenie się , wysypka, rozstępy, zahamowanie reakcji na testy skórne, cienka, delikatna skóra, przerzedzenie włosów na głowie, pokrzywka.

Ile Decadron używasz do Covid?

Badanie RECOVERY dostarcza dowodów na to, że leczenie deksametazonem w dawce 6 mg raz na dobę przez okres do 10 dni zmniejsza śmiertelność w ciągu 28 dni u pacjentów z Covid-19, którzy otrzymują wspomaganie oddychania.

Dlaczego Decadron jest stosowany w chemioterapii?

Krótkie podsumowanie: Tło: Deksametazon jest sterydem, który jest często podawany dożylnie przed chemioterapią w celu opanowania ostrych nudności i wymiotów . Można go również podawać pacjentom w postaci tabletki doustnej przez dwa dni po chemioterapii, aby zminimalizować opóźnione nudności i wymioty.

Dlaczego deksametazon stosuje się w opiece pod koniec życia?

Deksametazon na nastrój Stosowanie deksametazonu w hospicjum może promować dobre samopoczucie i zmniejszać zmęczenie u pacjentów pod koniec życia . Jest to z pewnością korzystny efekt uboczny tego leku, gdy jest on stosowany do łagodzenia innych objawów, ale zwykle nie jest używany tylko w tym celu.

Czy Decadron i deksametazon to to samo?

Decadron to nazwa handlowa deksametazonu . Dexasone i diodex lub hexadrol to inne nazwy deksametazonu. W niektórych przypadkach pracownicy służby zdrowia mogą używać nazwy handlowej dekadron lub innych nazw dexason, diodex lub hexadrol, odnosząc się do ogólnej nazwy leku deksametazon.

Czego nie możesz wziąć z deksametazonem?

Deksametazon może wchodzić w interakcje z innymi lekami
  • Antybiotyki.
  • Leki przeciwgrzybicze. W przypadku stosowania z deksametazonem niektóre leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych mogą zwiększać poziom deksametazonu we krwi. ...
  • Rozrzedzacze krwi. ...
  • Leki cholesterolu. ...
  • Leki na zespół Cushinga.
  • Leki na cukrzycę. ...
  • Diuretyki (pigułki na wodę) ...
  • Leki na padaczkę.

Czy Decadron sprawia, że ​​jesteś głodny?

Deksametazon może powodować, że ludzie będą bardziej głodni lub spragnieni niż zwykle . Pij dużo płynów i staraj się, aby przekąski były zdrowe, ponieważ może ich być sporo! Zwykle ustępuje to po odstawieniu leku.